Mazlíčci a Silvestr: Jak zvládnout oslavy v klidu?
Blíží se konec roku a s ním i pro většinu majitelů domácích mazlíčků obávané silvestrovské oslavy. Co můžeme pro naše mazlíčky udělat, abychom jim tento den co nejvíce usnadnili?
V dnešní době je většina lidí informována, že existují různé preparáty, které pomáhají zvířatům snášet stres lépe. V rámci předcházení možných potíží a rizik, které se Silvestrem pojí, se pojďme nejdřív zaměřit na chovatelská opatření.
Chovatelská opatření
Oslavy Silvestra se většinou nevztahují pouze na půlnoc, ale na průběh celého dne či dne následujícího. Je třeba mít v paměti, že i když se náš dotyčný mazlíček příliš hluku apod. nebojí, tato okolnost se může kdykoliv změnit. Proto je striktně doporučeno venčit v těchto chvílích psi na vodítku. Potřebné venčení se snažme zajistit včas, pokud je to možné.
Nezapomínejme, že nejenom sluchový vjem vyvolá u zvířete paniku, ale u konkrétních jedinců to může být i vjem zrakový (náhle rozsvícená obloha při ohňostroji).
Během půlnoci, kdy oslavy vrcholí se snažíme zvířata umístit do nejklidnějších prostorů. Pokud je možnost, snažíme se i venkovní mazlíčky umístit do vnitřních prostorů. Pozor však na to, že pro některé jedince může být neznámé prostředí více stresující. Zvažme tento fakt a snažme se být v blízkosti našich mazlíčků.
Můžeme se snažit je i různým způsobem zabavit – pamlsky, hračky či hlasitější televize..
Jaké preparáty mohou pomoci?
Pojďme se nyní podívat, jaké preparáty nám pomohou přečkat Silvestra. Rozdělit je můžeme na dvě skupiny - čistě přírodní doplňky a preparáty obsahující konkrétní účinné látky.
Přírodní preparáty
Preparátů fungujících na přírodní bázi je celá řada – od antistresových obojků až po doplňkové tablety. Tyto preparáty souhrnně obsahují převážně například vitaminy skupiny B, L-tryptophan (aminokyselina, ze které vzniká serotonin – hormon štěstí), L-theanin (aminokyselina se zklidňujícími účinky na neurologický aparát) či směsi různých bylin (Bachovy esence).
Většina přípravků na přírodní bázi je doporučeno užívat několik dní před plánovaným stresem – např. Bachovy esence nebo přípravek Zylkene. Jiné preparáty, jako Alavis Calming nebo Aptus Stress, lze podávat těsně před očekávaným stresem.
Veterinární přípravky
Pokud máte pocit, že přípravky na přírodní bází nebudu dostatečně silnou variantou, můžete zvážit veterinární přípravky obsahující farmaceutické účinné látky. Tyto přípravky jsou k dostání pouze na veterině a jejich použití by mělo být vždy konzultováno s veterinárním lékařem. Lékař může navíc trvat na předchozím vyšetření zvířete, pokud pacient běžně danou kliniku nenavštěvuje.
Některé přípravky obsahují takové látky, které mohou být zatěžující a ohrožující pro starší či nějak nemocné jedince. Někdy může hrát významnou roli i plemeno.
Na co si dát pozor?
Čistě veterinární preparáty aktuálně dostupné na klinikách pro psy jsou Sedalin, Sileo a Tessie. Všechny tyto komerční přípravky obsahují sedativní složky, každý s jinou účinnou látkou. Sileo je přípravek obsahující dexmedetomidin, patřící mezi alfa-2-agonisty a má účinky jak sedativní, tak analgetické. Do stejné skupiny léků patří také Tessie obsahující účinnou látku tasipidimin. Sedalin býval v poslední době poměrně kontroverzním preparátem, který byl v chovatelské společnosti silně kritizován. Účinnou látkou tohoto přípravku je acepromazin, patřící do skupiny tzv. trankvilizérů. Vyjma sedativního efektu mají i myorelaxační účinek, čím si právě vyžádal již zmíněnou kritiku – zvíře není schopno adekvátní reakce na podněty, přestože si vjemy dobře uvědomuje.
Tyto preparáty mají striktní pravidla, jak a kdy sedativa dávkovat. Je proto důležité tyto pokyny dodržovat. Pozor i na formu podání, vždy si důkladně před podáním zkontrolujte příbalový leták, nebo se poraďte s veterinárním personálem.
Nikdy nepoužívejte humánní léky, jejichž použití jste našli například na internetu. Tyto léky mohou být pro zvířata nebezpečné a způsobit vážné zdravotní komplikace.
Závěr
Výběr nejvhodnějšího preparátu je vždy velmi individuální. Silnější veterinární přípravky mohou mít tzv. paradoxní reakci, kdy u některých jedinců výslednou stresovou situaci spíše zhorší. Navíc na silně stresované jedince nemusí mít tyto přípravky vždy požadovaný účinek. Proto je důležité nespoléhat pouze na medikaci, ale také klást důraz na správný management prostředí a vytvoření klidného zázemí pro vašeho mazlíčka.
Pokud si nejste jistí, jaký přístup zvolit, nebo potřebujete poradit s výběrem preparátů či úpravou prostředí, neváhejte se obrátit na naši kliniku obrátit. Jsme tu pro vás a rádi vám pomůžeme najít nejlepší řešení, aby byl Silvestr co nejméně stresující pro vás i vaše zvířecí parťáky.